Darmowe Przewodniki

Chorwacja Chorwacja

Chorwacja

Chorwacja – perła Adriatyku – nazywana tak dzięki przepięknym plażom z krystalicznie czystym i ciepłym morzem z rozsianymi niewielkimi wysepkami, rozbudowaną bazą turystyczną oferującą pełen wachlarz możliwości zakwaterowania w bardzo przystępnych cenach, wspaniałą kuchnią i co najważniejsze, niesamowitą gościnnością.

Chorwacja w Pigułce

Udając się na wypoczynek do Chorwacji nie musimy posiadać wizy ani paszportu – wystarczy jedynie dowód osobisty. Do kraju tego możemy dojechać samochodem lub autokarem lub przylecieć samolotem do Zagrzebia. Udając się pociągiem musimy natomiast liczyć się z koniecznością przesiadki. Chorwacja przyjmuje turystów od połowy maja do końca października. Największe skupienie turystów następuje jednak w okresie od lipca do połowy września – wtedy ceny pobytu w Chorwacji są najwyższe. Oficjalną walutą tego kraju jest kuna chorwacka – około 60 groszy, niemniej na terenie całego kraju można płacić używając euro. Ceny w chorwackich sklepach są identyczne do cen w sklepach polskich. W lokalach natomiast, zwłaszcza w kurortach, ceny są wyższe, lecz nie spowodują bólu głowy, jak w przypadku rachunków w sąsiednich Włoszech. Nie ma kłopotów z porozumieniem się w języku angielskim. Wybrzeże, nad którym w większości zatrzymują się turyści to ponad 600 kilometrów plaż. Wybierając się do Chorwacji warto zabrać ze sobą buty plażowe, ponieważ część z nich jest kamienista, a w wodzie możemy natknąć się na jeżowce.

Gdzie spędzić wakacje w Chorwacji

Rejon nadmorski to region Dalmacji. Najbliżej Polski położona jest Dalmacja północna z miastami Zadar oraz Szybenik. Region ten nie jest tak bardzo zatłoczony turystami a w urokliwych zatoczkach możemy świetnie wypocząć w spokojnej atmosferze. Północ słynie z archipelagu setek wysepek oraz wielu Parków Narodowych.

Dalmacja środkowa z wyspą Hvar – najbardziej oblegana przez turystów z uwagi na rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Stolicą wypoczynku tego regionu jest miasto Makarska, w którym życie tętni całą dobę.

Dalmacja Południowa z miastem Dubrownik – najmniejszy region aspirujący do dorównania regionowi środkowemu poprzez połączenie aktywnego wypoczynku na przepięknych plażach z możliwością poznania kultury i historii tego niewielkiego kraju. W okolicach wyspy Mljet działa największe centrum nurkowe, wykorzystujące krystalicznie czyste i ciepłe morze. Odbywający się w lipcu i sierpniu Dubrownicki Festiwal Letni zapewni nam niezapomniane wrażenia kulturalne.

Zakwaterowanie

Baza noclegowa w Chorwacji jest przeogromna. Najbardziej oszczędni mogą wybrać pola namiotowe i campingowe o wysokim standardzie, oczywiście z możliwością wypożyczenia namiotu lub przyczepy. Najbardziej popularne jest jednak wynajęcie pokoi w pensjonatach lub przygotowanych specjalnie dla turystów mieszkań lub całych domów. Cena uzależniona jest oczywiście od standardu obiektu i jego położenia. Warto jednak przed wyjazdem do Chorwacji mieć zarezerwowane miejsce noclegowe, by na miejscu nie poczuć rozczarowania brakiem wolnych miejsc. Dla wymagających nie zabraknie oczywiście hoteli, także tych z opcją all inclusive.

źródło zdjęć: pixabay.com

Zwiedzamy Chorwację

Z uwagi na stosunkowo niewielkie odległości, dysponując własnym samochodem warto poznać ten niewielki, lecz pełen kontrastów kraj.

Wypoczywając w Dalmacji północnej nie możemy ominąć archipelagu Komati, gdzie na chętnych czeka możliwość żeglowania i nurkowania. Dech w piersiach zapiera widok 16 krystalicznie czystych jezior w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Nie mniejsze wrażenie sprawi widok wodospadów w Parku Narodowym Krka. Dla miłośników historii wrażenie sprawią ślady cesarstwa rzymskiego w Zadarze – mury obronne oraz fortyfikacje. Warto także odwiedzić kościół św. Donata.

W środkowej Dalmacji nie możemy pominąć zwiedzenia Splitu. Niemal na każdym kroku znajdziemy w tym mieście zabytki światowej klasy. Warto wspomnieć tylko o pamiętającym IV wiek Pałacu Dioklecjana lub Katedrę św. Duje. Niezapomniane wrażenia sprawia całe stare miasto z wąskimi malowniczymi uliczkami, gdzie przysiąść możemy w jednej z licznych tam małych knajpek.

Dubrownik – miasto wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO zachwyca średniowiecznymi murami obronnymi z XV wiecznymi basztami. Warto zwiedzić także średniowieczne pałace Sponza oraz pałac Rektora.

Udając się na wypoczynek do Chorwacji świetnie możemy połączyć wypoczynek nad przepięknym Adriatykiem, korzystając z niezliczonych plaż i sportów wodnych z poznaniem historii a także obyczajów i kuchni śródziemnomorskiej, zasiadając wieczorem w jednej z tysięcy urokliwych knajpek.

Może Cię zainteresować:

Warning: Undefined variable $query in /usr/home/pomyslowy/domains/darmowe-przewodniki.pl/public_html/wp-content/themes/darmowe_przewodniki/single.php on line 25 Warning: Attempt to read property "post" on null in /usr/home/pomyslowy/domains/darmowe-przewodniki.pl/public_html/wp-content/themes/darmowe_przewodniki/single.php on line 25 Warning: Attempt to read property "ID" on null in /usr/home/pomyslowy/domains/darmowe-przewodniki.pl/public_html/wp-content/themes/darmowe_przewodniki/single.php on line 25
Chorwacja Chorwacja

Chorwacja

Chorwacja – perła Adriatyku – nazywana tak dzięki przepięknym plażom z krystalicznie czystym i ciepłym morzem z rozsianymi niewielkimi wysepkami, ...

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę